LPG jest o połowę tańszym paliwem, niż benzyna czy diesel. Polska jest w czołówce krajów, w których po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz. Montaż instalacji gazowej w samochodzie niesie ze sobą liczne korzyści – dowiedz się, jak wiele zyskasz, decydując się na zestaw odpowiednio dobrany do Twojego pojazdu.
W poprzednim wpisie wypisaliśmy wszystkieWady samochodowej instalacji LPG. W tym wpisie dokładnie przyjrzymy się pozytywom, jakie daje nam użytkowanie instalacji LPG.
Plusy instalacji LPG
LPG jest tańsze od benzyny i diesla, zazwyczaj o połowę
Korzystanie z LPG pozwoli nam zredukować koszty nawet o połowę, w porównaniu do tych przeznaczanych na benzynę. Choć więc sama instalacja może wydawać się droga, wyłożone na jej zakup i montaż środki zwrócą się nam bardzo szybko – nawet już po przejechaniu 10 000 km.
Dodatkową zaletą LPG jest fakt, że instalacje te są znacznie bardziej ekologiczne w porównaniu do pozostałych wariantów. Gaz LPG jest najczystszym paliwem kopalnym. Spalanie gazu wiąże się ze znacznie zmniejszoną emisją toksycznych substancji do atmosfery, przez co nie przyczynia się do produkcji niebezpiecznego smogu.
Możliwość różnych rodzajów zasilania i większy zasięg
Konwersja aut na zasilanie gazem LPG nie wyklucza alternatywnych źródeł zasilania – w miarę potrzeb możemy przełączać go z powrotem na korzystanie z benzyny, a dzięki temu możemy przejechać znacznie dłuższy dystans.
Instalacje LPG to bardzo wytrzymałe, bezpieczne i dopracowane systemy
Oprócz tego LPG to system znacznie bardziej wytrzymały, niż zasilanie benzyną – m.in. dzięki wysokiej liczbie oktanowej (100-110) zwiększającej odporność gazu na spalanie stukowe. Daje to możliwość większego wyprzedzenia zapłonu, a co za tym idzie polepszenia osiągów silnika przy wtrysku bezpośrednim. Użytkowanie gazu nie powoduje też korozji, przez co zasilany nim pojazd będzie dłużej działał sprawnie i bezawaryjnie. Co więcej, nie powoduje ono również kondensacji paliwa, ani tworzenia się osadu w oleju silnikowym.
Instalacje LPG stanowią jeden z najbezpieczniejszych układów w samochodach. Dlaczego? Restrykcyjne normy i technologia przewidują zabezpieczenia na wyższym poziomie, niż zabezpieczenia benzynowego układu paliwowego w standardowym aucie. Zbiorniki wytrzymują dużo więcej, niż mogą przynieść typowe sytuacje drogowe.
Jazda z instalacją LPG opłaca się nie tylko przy dużych przebiegach, ale przy krótkich również
Wysokość wydatków na benzynę, w porównaniu do autogazu jest naprawdę piorunująca. W przypadku oleju napędowego liczby są mniejsze, jednak nadal odczuwalne i pokaźne, szczególnie w perspektywie kilkuletniej. Liczby nie kłamią – nawet przy niewielkich przebiegach, jazda na gazie wciąż się opłaca, jedynie czas zwrotu kosztów instalacji wydłuża się lub skraca.
Jeszcze niedawno uważano, że instalacje LPG nadają się tylko do starych samochodów z prostymi silnikami. Na szczęście technika idzie do przodu i obecnie modele aut, do których nie da się zamontować instalacji LPG, to rzadkie wyjątki.
Instalacja LPG sprawdzi się w wielu modelach, z silnikami z wtryskiem pośrednim, ale również tych z wtryskiem bezpośrednim oraz w hybrydach. Wystarczy wybrać się do zaufanego warsztatu i poprosić o pomoc fachowców.
Silnik zasilany gazem „żyje” dłużej
LPG wprowadzane jest do cylindrów w formie optymalnej – gazowej, dzięki właściwościom fizycznym LPG. Dzięki temu zapłon przebiega łagodniej i jest bardziej efektywny, a ochronna warstwa oleju silnikowego nie jest „spłukiwana” ze ścianek cylindra. To wszystko przekłada się na wydłużenie żywotności silnika. Nic dziwnego, że konstruktorzy od lat starają się, by benzyna również dostawała się do komór spalania w postaci gazowej…
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. This site uses cookies to provide services at the highest level. Further use of the site means that you agree to use them.ZamknijDowiedz się więcej