Zgubienie dokumentów od instalacji LPG to nie koniec świata. Gdy taka sytuacja się przydarzy, nie trzeba panikować. Kopie dokumentów można odzyskać. Gdzie, w jaki sposób i za ile? Wyjaśniamy w poradniku.
Dokumenty dotyczące instalacji LPG
Dokumenty, które powinniśmy dostać przy okazji montażu instalacji gazowej, to:
wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji, przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem – dokument wystawiony przez właściciela homologacji, na podstawie dokumentów zakładu montażu. Wszystkie dane z paszportu muszą zgadzać się z danymi pojazdu, instalacji gazowej oraz zbiornika;
atest na zbiornik (inaczej zwany paszportem) – poświadczenie badania i dopuszczenia do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny. Wszystkie dane paszportu muszą być identyczne z danymi na tabliczce znamionowej zbiornika;
fakturę za wykonaną usługę – dokument wystawiony przez zakład montażu;
kartę gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi.
Dokumenty te są nam potrzebne, ponieważ bez nich nie możemy dostać obowiązkowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym, a dodatkowo:
bezfaktury nie możemy dostać gwarancji;
bez świadectwa homologacji i paszportu zbiornika nie będziemy mogli wykonać przeglądu technicznego. Dodatkowo będziemy mieli także problem ze sprzedażą, bo jest on potrzebny nowemu właścicielowi do przeglądów technicznych.
Miejmy na uwadze, że odzyskanie dokumentów zajmie trochę czasu i może pokrzyżować niektóre plany. Dlatego po instalacji gazu dobrze jest przygotować specjalne miejsce, w którym będziemy przechowywać wszystkie dokumenty. Zaoszczędzi to wielu zmartwień w przyszłości.
Zgubienie dokumentów: gdzie można otrzymać kopie
Jeśli zgubiliśmy dokumenty, należy zgłosić się do warsztatu, w którym była zakładana instalacja i poprosić o wydanie:
duplikatu świadectwa homologacji,
kopii faktury,
paszportu zbiornika.
Warsztat powinien wydać wszystkie dokumenty, jednak może odmówić wydania kopii paszportu. W takim wypadku musimy zgłosić się do Transportowego Dozoru Technicznego lub zamówić odpłatny duplikat online. Duplikaty dokumentów są tak samo ważne, jak ich oryginały.
Jeżeli zakład, w którym montowaliśmy instalację gazową, już nie istnieje, prośbę o świadectwo homologacji kierujemy bezpośrednio do właściciela homologacji (spis właścicieli homologacji i spis warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego). O wydanie duplikatu atestu (jest ważny 10 lat od daty produkcji) lub ponownego atestu na zbiornik, musimy wnioskować u producenta zbiornika lub Transportowego Dozoru Technicznego (będą nam potrzebne między innymi dane z tabliczki zbiornika). Tutaj INSTRUKCJA.
Czy dokumenty od instalacji LPG muszę mieć zawsze przy sobie?
Nie, nie ma takiego obowiązku, jednak w samochodowym schowku warto posiadać książkę serwisową instalacji (potrzebna przy okazji wizyty w warsztacie LPG). Dokumenty homologacji zbiornika wymagane są podczas corocznych badań technicznych w SKP.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. This site uses cookies to provide services at the highest level. Further use of the site means that you agree to use them.ZamknijDowiedz się więcej